Pera Sudinoi

Bractwo Ludów Bałtyckich

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

#1 2007-11-16 00:31:27

Narymont

rycerz riposty

Zarejestrowany: 2007-11-05
Posty: 114
Punktów :   

Kuchnia Prusów- Przepisy

"meltan" potrawa ta byla znana na ziemiach pruskich, robiono ja nawet do XX wieku, jest specjalna i prosta potrawa z owsa. Najpierw moczona ziarna owsa w wodzie, a po ich specznieniu suszono na palenisku lub piecu w piecu chlebowym, az do uzyskania ciemo zoltej barwy. Potem rozcierano je w zarnach lub tluczono w drewnianej stepie na gruba make. Po zalaniu maki niewielka iloscia wrzatku dodawona soli i warzywa <miesozercy moga dodac miesa lub ryby> bez dodatkowego gotowania.

Moja wersja meltanu (i pewnie niejednej pruskiej gospodyni ):
Grubą mąke zastępujemy kaszą np, gryczaną mieszamy ją wraz z suszonymi ziołami, mięsem, grzybami i pakujemy do suchego lnianego woreczka.

przygotowaie: całość zalewamy gorącą osoloną wedle gustu wodą i zostawiamy w glinianym naczyniu pod przykryciem aż... hmmm... dojdzie. Zazwyczaj zajmuje to jakieś 20+ minut w ciepłym lub nawet gorącym miejscu np. przy ognisku.

Polewka litewska :ziarna jeczmienia, owsa lub zyta najpierw moczono, a pozniej wilgotne zawijano w liscie i pozostawiano do czasu, az zaczely kielkowac. Wtedy rozsypywano je na rozgrzanie kamienie paleniska lub w piecu chlebowym, aby dokladnie wyschly po czym rozcierano na make. Make wsypywano do duzego naczynia, zalewano wrzatkiem i wrzucano do niego rozpalone kamienia. Po pewnym czasie kamienie wyjmowano, polewka nadawala sie do spozycia po dadani soku z brzozy lub miodu

Polewki nie próbowałem jeszcze robić, ale wyjdzie coś podobnego do budyniu lub bardziej kaszki manny ^^ można to jeść na słodko, powinno byc dobre.

Będę uzupełniał na bieżąco.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.zawada.pun.pl www.transeuro.pun.pl www.skrawmech.pun.pl www.wwefight.pun.pl www.narutospbf.pun.pl